BLOG TWORZONY Z PASJI DO KOSMETKÓW...

piątek, 7 sierpnia 2015

Nuty zapachowe


 Czy zastanawiałyście się kiedyś czym są nuty zapachowe, jak komponować i łączyć zapachy, które Wam najbardziej odpowiadają i dlaczego w każdych perfumach wyodrębniamy trzy zasadnicze nuty zapachowe?

Ja nigdy nie zwracałam na to uwagi, a mój wybór perfum zawsze był spontaniczny. Skomponowanie ładnego zapachu jest nie lada wyczynem, zazwyczaj jest to połączenie składników pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które z kolei dzielą się na nuty zapachowe, z których wyodrębniamy trzy zasadnicze grupy: nutę bazową, nutę średnią i nutę wysoką, bądź inaczej: nuta główna, środkowa i bazy. Jeśli już dojdzie do stworzenia długotrwałego i unikatowego zapachu, konsumenci są w stanie zapłacić za niego każdą cenę... Główną różnicą wspomnianych trzech nut jest czas utleniania.

                 

Nuta Głowy
To pierwsza nuta, którą czujemy zaraz po spryskaniu. Ma ona zasadnicze znaczenie w wyborze perfum, to ona odpowiada za pierwsze wrażenie zapachu, niektórzy określają ją jako wizytówkę perfum. Głównie na podstawie nuty głowy decydujemy się na zakup konkretnego zapachu. Początkowo jest bardzo intensywna oraz bardzo szybko się utlenia, potrafi pozostać na skórze od kilku minut do pół godziny, czyli bardzo krótko. Decydującym jej składnikiem są zapachy owocowe.

Nuta środkowa (serca)
Jest to druga nuta, wyczuwalna już po około 10 minutach i utrzymuje się na skórze nawet do czterech godzin. To właśnie nuta serca nadaje perfumom charakteru, tworzy bukiet i decyduje o całościowym zapachu. Decydującymi składnikami są akordy korzenne i kwiatowe.

Nuty bazy (głębi)
Nutę bazy jesteśmy w stanie poczuć po około 20 minutach i dzięki zawartym specjalnym utrwalaczom (utlenia się bardzo powoli), może być wyczuwalna nawet kilka dni. Nuta ta jest tzw. tłem zapachu i decyduje o jego osobowości. Spośród trzech nut zapachowych to ona jest najcięższa. W skład tej nuty wchodzą: cybet, leśne żywice, piżmo i ambra, przyprawy drzewne, korzenne i wanilia. Kreatorzy przy produkcji nowego zapachu starają się aby w każdej z wymienionych faz występowały substancje o podobnym zapachu i łagodnie przechodziły, zapewniając harmonijny proces wydobywania się zapachu.

Dla przykładu oto mój ulubiony zapach Victor&Rolf FLOWERBOMB TUTAJ, a jakie nuty zapachowe się w nim kryją?


Nuty głowy: herbata i bergamotka,
Nuty środkowe: arabski jaśmin, orchidea, frezja, róża,
Nuty bazy: paczula.

A to na chwilę obecną ulubiony zapach mojego męża Victor&Rolf SPICEBOMB, o którym pisałam niedawno TUTAJ.


Nuty głowy: bergamotka, grejpfrut, różowy pieprz, elemi (naturalna żywica otrzymywana z drzewa kanarecznika), 
Nuty serca: szafran, cynamon, papryka, 
Nuty bazy: wetyweria (gatunek trawy pochodzący z Azji południowo-wschodniej), tytoń i skóra.


Jakie nuty zapachowe Wy preferujecie? Już niebawem kilka słów o nowym bardzo kwiatowym i świeżym zapachu...
Share:

1 komentarz